Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Radonová smrt číhá na nás všechny

Českou republiku obchází smrtka v podobě vysoké koncentrace radonu v budovách. Každým rokem si neúprosně vybere svou daň v podobě mnoha stovek lidských životů. O této smrtící hrozbě se v tuzemském veřejném prostoru vůbec nediskutuje. Proto jako generální ředitel tuzemského lídra ve výstavbě bytů považuji za svoji povinnosti toto téma vytáhnout na denní světlo a očekávám, že se kolem něj konečně rozproudí debata, po níž budou následovat konkrétní kroky vedoucí k eliminaci tohoto rizika. 

Doporučené hodnoty koncentrace radonu jsou v České republice ve srovnání s Německem a hodnotou doporučovanou Světovou zdravotnickou organizací (WHO) příliš vysoké. Důsledkem toho v České republice onemocní mnoho lidí rakovinou plic a několik stovek jich každým rokem umírá. Podle odhadů státního zdravotnického ústavu zemře ročně v ČR na rakovinu plic důsledkem vysoké koncentrace radonu v budovách 900 lidí (viz Radonový program ochrany zdraví obyvatel na www.szu.cz).

Radon ve vyšších koncentracích prokazatelně způsobuje rakovinu plic. Riziko onemocnění je přitom tím vyšší, čím vyšší je koncentrace radonu ve vzduchu. Koncentrace radonu se měří jako objemová aktivita radonu (OAR) na m³ vzduchu a udává se v Becquerelech (Bq). Neexistuje žádná hodnota koncentrace radonu, která by byla zcela bezpečná, ale lze předpokládat, že hodnoty OAR pod 50 Bq/m³ již nejsou zdravotně závadné. Doporučená hodnota koncentrace radonu platná v Německu je OAR = 100 Bq/m³. Tuto hodnotu doporučuje také Světová zdravotnická organizace.

 

„Zamořené“ Česko

Česká republika se nachází na podloží, kde je v mnoha oblastech vysoký podíl uranu. Tyto oblasti jsou označovány v radonové mapě ČR jako území s vysokým radonovým indexem (www.geologicke-mapy.cz/radon). Doporučená hodnota platná v ČR je pro novostavby OAR = 200 Bq/m³, pro rekonstruované domy OAR = 400 Bq/m³.

Vzhledem k negativním zdravotním následkům je nezbytné, aby v České republice došlo ke snížení doporučené hodnoty na úroveň OAR 100 Bq/m³ a realizování ozdravných opatření ve všech budovách, kde je tato hodnota vyšší. Velký ohled je přitom nutno brát především na školy a školky. Všichni obyvatelé budov postavených bez protiradonových izolací, zvlášť v oblastech s vysokým radonovým indexem, by měli v zájmu ochrany zdraví změřit koncentraci radonu v budovách a v případě vyšších koncentrací než 100 Bq/m³ realizovat opatření k odstranění radonu.

Při realizaci novostaveb lze poměrně jednoduchým způsobem pronikání radonu do budov zabránit tak, že se realizují protiradonové izolace stavby. Velkým problémem ale je odstranění radonu z budov postavených již dříve, u kterých žádné protiradonové izolace nebyly provedeny.

 

Jak bojovat proti vysoké koncentraci?

Jediným skutečně účinným systémem pro odstranění vysokých koncentrací radonu je řízená ventilace s rekuperací, přičemž lze tuto metodiku kombinovat i s odsátím radonu z podloží. Pro odstraňování radonu metodou řízené ventilace je rekuperace zcela nutnou podmínkou pro to, aby účinná ventilace mohla probíhat i při mrazech v zimě a nedocházelo k ochlazování vzduchu v místnostech.

Zcela zásadní význam pro účinnost odstranění radonu má dostatečná výměna vzduchu, která je udávána hodnotou, jaký násobek celkového objemu vzduchu v objektu se vymění za 1 hodinu. Nutný násobek výměny vzduchu za hodinu lze teoreticky modelovat matematickým modelem podle aktuální objemové aktivity radonu v konkrétní budově. Ne vždy se ale tyto teoretické výpočty potvrdí.

Z našich vlastních zkušeností při odstraňování radonu jsme odvodili, že pokud je objemová aktivita radonu v budově 500 – 1600 Bq/m³ a pokud chceme odstranit radon na úroveň bez výrazných rizik pro zdraví, tj. na úroveň 50 Bq/m³ a méně, je třeba navrhnout minimálně dvojnásobnou výměnu celkového objemu vzduchu za hodinu.

Při tak velkých výměnách je nutné kalkulovat s možným vznikem hluku a celý systém navrhnout tak, aby nebyl hlučný. Je vhodné navrhnout zvukové izolační potrubí větších průměrů, aby rychlost proudění vzduchu – a tím i hlučnost – nebyla velká. Vhodné je i navrhnout tlumiče hluku.

 

Protiradonová politika ČR vyžaduje zásadní změny

Současný systém protiradonových opatření by měl být v zájmu snížení zdravotních rizik a počtu úmrtí na rakovinu plic zásadně revidován. Měla by být zpřísněna doporučená hodnota koncentrace radonu na hodnotu OAR maximálně 100 Bq/m³, tedy na úroveň normy platné v Německu a doporučované i Světovou zdravotnickou organizací.

Následně by měly být vytipovány všechny budovy, veřejné i neveřejné, především ale školy a školky, které se nacházejí v územích s vysokým radonovým indexem. U těchto budov by měla být změřena objemová aktivita radonu, a pokud výsledné hodnoty překročí 100 Bq/m³, měla by být realizována řízená ventilace s rekuperací.

Realizace výše uvedených opatření by vedla ke snížení frekvence onemocnění lidí na rakovinu plic a lze odhadnout, že by došlo ke snížení úmrtí na rakovinu plic u několika stovek lidí ročně. Stát by měl zajistit odstranění radonu ze všech veřejných budov. Nelze očekávat, že stát bude zajišťovat odstranění radonu ze soukromých budov. To musejí zajistit vlastníci těchto budov, přičemž v některých případech lze pro tento účel získat dotace.

 

Přístroje pro měření koncentrace radonu

Radon je lidskými smysly nepostižitelný a může být zjištěn jen přístroji. Měření koncentrace radonu bylo dříve prováděno pouze pomocí drahých přístrojů v řádech desítek až stovek tisíc korun se složitým ovládáním. Měření pomocí takových přístrojů musí být prováděno odborníky. V ČR se nejčastěji používá přístroj RADIM.

V několika posledních letech byly ve světě vyrobeny levnější přístroje v ceně několika tisíc korun s velmi jednoduchým ovládáním, kdy měření radonu může provádět i úplný laik. Příkladem takového přístroje je Radon skener 3000 (Canary Digital Radon Monitor), který je dostupný i na českém trhu. Pomocí tohoto přístroje si může objemovou koncentraci radonu v budově se slušnou přesností změřit prakticky každý a předejít tak možnému poškození zdraví. 

 

Pokud se Vám mé názory líbí, sledujte mě na Twitteru:


https://twitter.com/evzenkorec

Autor: Evžen Korec | čtvrtek 5.2.2015 12:50 | karma článku: 16,40 | přečteno: 1800x
  • Další články autora

Evžen Korec

Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci je chtějí vraždit hromadně

Brutální a zcela zbytečná je smrt medvěda hnědého, na kterého na Slovensku uspořádali doslova štvanici. Naháněli ho pomocí dronu s termovizí, aby ho nakonec uprostřed lesů chladnokrevně zastřelili.

3.4.2024 v 9:34 | Karma: 19,27 | Přečteno: 838x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Kdy konečně přestaneme vítat nový rok zbytečným týráním zvířat a poškozováním zdraví?

Zabité či zmrzačené labutě, kachny a jiní vodní ptáci, otrávené ryby, zatoulaní domácí mazlíčci, poškozené vlastní zdraví.

28.12.2023 v 15:54 | Karma: 21,04 | Přečteno: 395x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Jak dlouho ještě budou Vánoce ve znamení neuvěřitelného utrpení a týrání kaprů?

Traduje se, že jsou svátkem klidu a míru. Časem, kdy by měl člověk zpomalit a zamyslet se nad hodnotou života.

23.12.2023 v 14:51 | Karma: 13,77 | Přečteno: 530x | Diskuse

Evžen Korec

Majitele domů a bytů čekají kvůli Bruselu obří výdaje

Stovky tisíc domácnosti, které vlastní starší nezateplený dům či byt, žijí od konce října loňského roku ve velké nejistotě.

19.12.2023 v 14:16 | Karma: 33,23 | Přečteno: 1363x | Diskuse| Politika

Evžen Korec

Zastřelit chráněného vlka a nechat ho v bolestech umírat je kruté barbarství

Tři dlouhé dny kruté bolesti a beznaděje. Tak vypadaly poslední chvíle života ohroženého a přísně chráněného vlka z Krkonoš.

8.12.2023 v 13:49 | Karma: 19,97 | Přečteno: 403x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:50

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Pomstím Palestinu, psal ve Francii podezřelý z únosu a znásilnění Židovky

25. dubna 2024  16:18

Policie ve Francii zadržela dvaatřicetiletého muže z pařížského předměstí Gennevilliers, který čelí...

  • Počet článků 172
  • Celková karma 19,27
  • Průměrná čtenost 4181x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.