Vyvraždíme všechna divoká zvířata v sousedství lidí?

20. 07. 2016 10:05:00
Velká zvířata v divočině, zvláště šelmy, nejsou žádné plyšové hračky. Budí respekt a v některých případech mohou znamenat ohrožení i pro člověka.

Zároveň jde ale zpravidla o druhy, které jsou lidskou vinou ohroženy vyhynutím a jejichž životní prostor se neúnosným způsobem dál zužuje.

Stále častěji se tak musíme zabývat dilematem, kdy už výskyt toho kterého zvířete znamená nebezpečí pro lidi, a kdy naopak převažuje naše morální povinnost ohrožené druhy v divočině chránit. Rozhodování to není snadné, vždyť může jít o životy, blízkost člověka se ale nesmí stát univerzálním argumentem pro beztrestné zabíjení zvířat.

Proč o tom píši? O víkendu byla na Islandu zastřelena mladá samice ledního medvěda, když se dostala do blízkosti lidských obydlí. Lední medvěd není v této severské zemi původním druhem, jednou za čas ale polární šelma na ostrov připlave z Grónska.

Tyto případy nejsou nijak časté, od počátku tisíciletí došlo k pěti takovým událostem, vždy však skončily smrtí medvěda. Za více než tisíc let islandských dějin byl výskyt ledního medvěda na ostrově zaznamenán asi v pěti stovkách případů, poprvé ještě v devátém století, jak uvádí Islandský přírodopisný ústav. Bílí medvědi tak vstoupili jak do místního folklóru, tak i do právního řádu. Právo zabít tuto šelmu obsahovaly už první středověké kodifikace zákonů, ale i moderní islandský právní řád. Až od roku 1994 smí být lední medvěd usmrcen jen v tom případě, kdy ohrožuje lidi či hospodářská zvířata. To jest vlastně pokaždé, jakmile vstoupí na islandskou půdu. Jediná skutečná změna tedy nastala v tom, že zvíře už nesmí být zastřeleno, pokud plave v moři.

Pro obyvatele islandského venkova se toho od středověku vlastně tolik nezměnilo. Víc než kde jinde tam platí, že s drsnou přírodou musejí neustále svádět boj. I tím lze možná vysvětlit, že potenciálně nebezpečnou šelmu raději na místě zastřelí, než aby se pokoušeli o její záchranu.

Přesto je potřeba začít na přírodu nahlížet jinak. Zatímco ještě ve středověku jí byl člověk odkázán na milost či nemilost, dnes se situace obrátila. Nedotčená divočina, kde mohou přežít právě ohrožené druhy jako lední medvěd, stále ustupuje. Zachování těchto zvířat a jejich přirozeného prostředí, které navíc ohrožují i klimatické změny, teď závisí naopak na lidech.

Člověk by si měl uvědomit, že své civilizační výhody nemůže slepě a bezohledně využívat, musí si přiznat i odpovědnost za následky své činnosti. O to se pokoušíme i my v ZOO Tábor, kde se zaměřujeme na ochranu ohrožených druhů.

V případě s islandskou medvědicí by se odpovědnější přístup mohl projevit tak, že zvíře bez ohledu na vyšší náklady uspí přivolaný veterinář a následně je přepraví zpět do jeho přirozeného domova. Podobných případů, kdy člověk zvolí pohodlnější cestu, která však znamená smrt ohroženého zvířete, jsou ale tisíce a tisíce.

Člověk získal moc přírodu ničit a domýšlivě si při tom připadá jako vítěz. Divokých zvířat ubývá a naopak jsou množeny ty druhy, které se dají výhodně vytěžovat ve velkochovech. Chceme ale v takovém světě skutečně žít?

Autor: Evžen Korec | středa 20.7.2016 10:05 | karma článku: 30.92 | přečteno: 1135x

Další články blogera

Evžen Korec

Kdy konečně přestaneme vítat nový rok zbytečným týráním zvířat a poškozováním zdraví?

Zabité či zmrzačené labutě, kachny a jiní vodní ptáci, otrávené ryby, zatoulaní domácí mazlíčci, poškozené vlastní zdraví.

28.12.2023 v 15:54 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 366 | Diskuse

Evžen Korec

Jak dlouho ještě budou Vánoce ve znamení neuvěřitelného utrpení a týrání kaprů?

Traduje se, že jsou svátkem klidu a míru. Časem, kdy by měl člověk zpomalit a zamyslet se nad hodnotou života.

23.12.2023 v 14:51 | Karma článku: 13.15 | Přečteno: 499 | Diskuse

Evžen Korec

Majitele domů a bytů čekají kvůli Bruselu obří výdaje

Stovky tisíc domácnosti, které vlastní starší nezateplený dům či byt, žijí od konce října loňského roku ve velké nejistotě.

19.12.2023 v 14:16 | Karma článku: 33.17 | Přečteno: 1346 | Diskuse

Evžen Korec

Zastřelit chráněného vlka a nechat ho v bolestech umírat je kruté barbarství

Tři dlouhé dny kruté bolesti a beznaděje. Tak vypadaly poslední chvíle života ohroženého a přísně chráněného vlka z Krkonoš.

8.12.2023 v 13:49 | Karma článku: 19.67 | Přečteno: 349 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 537 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6056 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
VIP
Počet článků 171 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4200

RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...