Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bruselský diktát opět útočí. Pod palbou jsou brčka a uchošťoury

Tak zde máme další regulační nápad Evropské komise: návrh zakázat používání plastového nádobí, příborů, brček, vatových tampónů a dalších jednorázových předmětů z plastu.

Bruselští byrokrati se zaštiťují bohulibým účelem – napomoci ochraně přírody a omezit znečištění oceánů.

Návrh řešení, které z Bruselu přichází, je ale bohužel přesně v intencích toho, pro co se vžil můj termín „Bruselský diktát“: prostě to zakážeme a na dopady tohoto zákazu ohled nebereme. Na první pohled to působí líbivě, akčně a přímočaře. Co na tom, že je to úplně špatně a navíc v duchu socialistického centrálního plánování.

Sám jako velký milovník zvířat a přírody vůbec a navíc i majitel zoologické zahrady v Táboře maximálně podporuji ochranu přírody. Aplikace takového zákazu ale bude pro evropské země technicky a finančně náročná a přitom vůbec nevyřeší podstatu problému. Ta totiž leží úplně někde jinde, a to doslova a zeměpisně.

Pro vysvětlení si k věci uveďme pár konkrétních údajů:

1) Podle výzkumu týmu Helmholtzova centra pro studium životního prostředí v Lipsku z roku 2017 přináší 93 % (!) plastového odpadu do oceánu jen 10 řek: Jang-c’-ťiang, Indus, Chuang-che, Hai, Nil, delta Ganga-Brahmaputra-Meghna, Ču-tiang, Amur, Niger a Mekong. Jak vidíte, žádná z území Evropy. (Info o výsledcích výzkumu například ZDE.)

2) Tým expertů na životní prostředí pod vedením vědkyně Jenny Jambeck z University of Georgia zkoumal v roce 2010, které země se nejvíce podílejí na znečištění oceánů plastovým odpadem. Jako 10 největších původců znečištění bylo identifikováno: Čína, Indonésie, Filipíny, Vietnam, Srí Lanka, Egypt, Thajsko, Malajsie, Egypt, Bangladéš. Opět tedy žádná evropská země ani Evropská unie jako celek. Ta je ve svém nakládání s odpady již nyní mnohem opatrnější a zodpovědnější než Spojené státy a pro srovnání: USA se ve výsledcích výzkumu umístily na 12. místě a odhad množství jimi vyprodukovaného plastového odpadu v mořích byl téměř 30krát nižší než u první Číny a více než 10krát nižší než u druhé Indonésie. (Info o výsledcích výzkumu ZDE.)

Novější analýza organizace Ocean Conservancy z roku 2015 pak konstatuje, že top 5 mořských znečišťovatelů (v jejich žebříčku to jsou Čína, Indonésie, Filipíny, Thajsko a Vietnam) má na svědomí 55–60 % plastového odpadu v oceánech! (Celá analýza ZDE.)

 

Co z toho pro nás plyne? Ano, plastový odpad je ekologický problém a jeho omezování je určitě potřeba. Řešení navrhované Evropskou komisí však – jako bohužel často - míří mimo podstatu problému. Země Evropské unie se na plastovém znečišťování podílejí z globálního hlediska okrajově. Evropské firmy a společnosti ale budou nuceny hledat, čím nahradit zakázané materiály. To si vyžádá další náklady, které samozřejmě budou muset promítnout do ceny svých výrobků a služeb. To bude znamenat další ztrátu konkurenceschopnosti oproti firmám z jiných částí světa, které podobné omezení řešit nebudou muset.

Pokud nám jde o životní prostředí na naší planetě, bylo by samozřejmě efektivní zaměřit se na místa, kde problém s plastovým odpadem opravdu ve velkém vzniká. Ta jsou sice mimo evropský prostor, ale i tak zde Evropa jako významný politický a ekonomický hráč páky má. Musela by však být při takových jednáních tvrdá, zásadová a nekompromisní: Chcete s námi vést politická a hospodářská jednání nebo s námi obchodovat? Pak se musíte zavázat, že do 10 let omezíte plastový odpad o tolik a tolik procent a nebudete používat tyto a tyto materiály. Jinak obchodovat nebudeme nebo budeme obchodovat s takovými překážkami, že u nás budou vaše výrobky obtížně prodejné.

Takový přístup možná na někoho může působit až moc konfrontačně, ale ve světě politiky a mezinárodního obchodu není použití přiměřené síly ničím neobvyklým, pokud právě například potřebujete ovlivnit situaci mimo své území, na druhém konci světa. A tam jádro problému leží. Znamenalo by to ze strany Evropy neústupnost a připravenost nést určité oběti, možná by to bylo pro nějaký čas bolestivé (jednání by určitě byla tvrdá, ovlivnila by vzájemné vztahy, výsledkem by mohlo být i určité zvýšení cen výrobků z daných zemí pro občany EU), ale není to nic, co by neměla Evropa ustát. Výsledek v podobě opravdu lepšího životního prostředí na Zemi za to stojí, ne? Navíc by to byla obchodní příležitost pro evropské firmy, mohly by se díky svému pokročilému know-how podílet na budování a zlepšování infrastruktury pro zpracování a recyklaci plastových odpadů v těchto zemích.

Zakopaný pes je ale možná v tom, že evropským lídrům je vyjádření jasného stanoviska a odvaha přijmout rozhodnutí, kterému je potřeba přinést určité oběti, cizí. Tváří se, že jim jde o bohulibý výsledek - ale nesmí to bolet. Navykli si na jakási svá bezbolestná jakoby řešení, která u veřejnosti nevyvolají větší konflikt, avšak ve skutečnosti žádnými řešeními nejsou. Umějí vykázat činnost vyhlášením zákazu brček nebo pomazánkového másla, stanovením normy na míru zakřivení banánů nebo svolat okázalý summit. Reálně ale podobná opatření nevyřeší prakticky nic a ke zlepšení života v Evropě nebo i jinde na světě nijak významněji nepřispívají. Stejně tak jako nebude mít valný efekt zákaz používání jednorázových plastových předmětů v zemích EU, když podstata problému s plastovým odpadem leží úplně jinde.

Autor: Evžen Korec | středa 30.5.2018 14:34 | karma článku: 41,81 | přečteno: 3455x
  • Další články autora

Evžen Korec

Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci je chtějí vraždit hromadně

Brutální a zcela zbytečná je smrt medvěda hnědého, na kterého na Slovensku uspořádali doslova štvanici. Naháněli ho pomocí dronu s termovizí, aby ho nakonec uprostřed lesů chladnokrevně zastřelili.

3.4.2024 v 9:34 | Karma: 19,27 | Přečteno: 838x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Kdy konečně přestaneme vítat nový rok zbytečným týráním zvířat a poškozováním zdraví?

Zabité či zmrzačené labutě, kachny a jiní vodní ptáci, otrávené ryby, zatoulaní domácí mazlíčci, poškozené vlastní zdraví.

28.12.2023 v 15:54 | Karma: 21,04 | Přečteno: 395x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Jak dlouho ještě budou Vánoce ve znamení neuvěřitelného utrpení a týrání kaprů?

Traduje se, že jsou svátkem klidu a míru. Časem, kdy by měl člověk zpomalit a zamyslet se nad hodnotou života.

23.12.2023 v 14:51 | Karma: 13,77 | Přečteno: 530x | Diskuse

Evžen Korec

Majitele domů a bytů čekají kvůli Bruselu obří výdaje

Stovky tisíc domácnosti, které vlastní starší nezateplený dům či byt, žijí od konce října loňského roku ve velké nejistotě.

19.12.2023 v 14:16 | Karma: 33,23 | Přečteno: 1363x | Diskuse| Politika

Evžen Korec

Zastřelit chráněného vlka a nechat ho v bolestech umírat je kruté barbarství

Tři dlouhé dny kruté bolesti a beznaděje. Tak vypadaly poslední chvíle života ohroženého a přísně chráněného vlka z Krkonoš.

8.12.2023 v 13:49 | Karma: 19,97 | Přečteno: 403x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:58

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 172
  • Celková karma 19,27
  • Průměrná čtenost 4181x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.