Jste pro střelbu a vraždění, nebo rozumné řešení?

24. 06. 2013 21:17:09
Naučíme se někdy s holubí populací ve městech žít, nebo budeme stále sahat k primitivním a neúčinným řešením? A nepomohla by náhodou inspirace z jiných světových metropolí?
Stánek s krmením pro holuby v New YorkuStánek s krmením pro holuby v New Yorku

V nedávné minulosti mě doslova zvedl ze židle organizovaný odstřel údajně přemnožených holubů v obci Český Brod, který proběhl v několika termínech na přelomu února a března letošního roku. Očitých svědectví o tom, jak to v ony „smrtonosné“ neděle ve městě vypadalo, jsou plná diskuzní fóra na internetu (viz např. zde http://www.cesbrod.cz/item/lov-volne-zijicich-zdivocelych-holubu) a je to čtení pro opravdu silné povahy.

Jako velký milovník všech živých tvorů nad tím nemohu jen tak mávnout rukou. Takto barbarské chování vůči živým tvorům je totiž neobhajitelné, a to ani při použití manipulace a mýtů ze strany českobrodské radnice, kterým bohužel stále mnozí lidé věří.

Říká se například, že holubi přenášejí infekční nemoci více, než jiná zvířata. Z pozice vystudovaného genetika a doktora přírodních věd vám mohu s klidem říci, že to je naprostý nesmysl. Bavíme-li se pouze o nemocech přenášených na člověka, tak pravděpodobnost takové nákazy od holuba je asi desetkrát až stokrát nižší, než pravděpodobnost, že se nakazíte v pouhé blízkosti od úplně cizího člověka v místech s hustou koncentrací lidí, např. v divadle, na koncertě nebo na fotbalovém stadionu. O potulných kočkách nebo psech ani nemluvě.

Druhým často zmiňovaným důvodem odstřelu je údajný všudypřítomný trus. S tím se ale pere nejedno české i světové město a umí si s tím poradit i jinak. V drtivé většině to města řeší lokální aplikací zábran, sítí a bodců, které holubům znemožní přistání na budovu. Že je to zbytečně drahé? Ale no tak. Má-li město schopné vedení, pár desítek tisíc na zábrany jistě sehnat dokáže. Navíc, kdo dovede vyčíslit cenu jednoho holubího života, která je při odstřelu hlavním nákladem?

Odstřel v ulicích je velmi sporný nejen morálně, ale také právně. Budou-li najatí lovci mávat nabitými zbraněmi pod střechami restaurací a základních škol, tak jsem přesvědčen, že nejeden šikovný advokát v tom dokáže najít skutkovou podstatu trestného činu.

Hlavním problémem a meritem věci ale je, že organizované zabíjení živých tvorů, kteří jsou přirozenou součástí lidské společnosti, není dlouhodobým řešením. Což už se mimo jiné prokázalo právě v Českém Brodě, kde takový odstřel proběhl naposledy před 2 roky a vyžádal si 600 holubích životů. Holubi se stejně znovu vrátili a dnes tu máme odstřel nový. A vrátí se znovu, a znovu na stejná místa, protože jim v návratu jednoduše nic nebrání.

Holubi patří ke koloritu světových metropolí
Trochu mě mrzí, že si ani v tomto ohledu nedokážeme vzít příklad z jiných měst rozvinutého světa. Třeba krmení holubů u Toweru, jedné z nejslavnějších londýnských památek, je oblíbenou turistickou zábavou a dokonce tu najdete i stánky se speciálním holubím krmivem. Stejně tak, jako patří obrovská hejna holubů, která svým objemem dovedou i zakrýt slunce, k romantickému a neodmyslitelnému koloritu newyorského Central Parku, nábřeží v Kodani nebo náměstí svatého Marka v Benátkách.

Proto se ptám – proč by někdo měl mít právo zbavit života zvíře, živého tvora, který žádné zdravotní ohrožení nepředstavuje a který je s člověkem a jeho životním prostředím spjat už od dob starověké Mezopotámie? Zvlášť, když humánnější a efektivnější metody řešení tohoto problému existují, jen jsou trochu finančně a organizačně náročnější. A především – není náhodou větším ohrožením lidského zdraví vášnivý a pár loky z „placatky“ posilněný nimrod pochodující ulicí s nabitou zbraní, než holub sedící na střeše obecního úřadu? Všichni, kdo mají úctu a respekt k životu, by se neměli bát dát své nesouhlasné stanovisko co nejhlasitěji najevo, a to ještě před tím, než proběhnou další odstřely v jiných městech.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
autor je generálním ředitelem společnosti EKOSPOL a.s.

Autor: Evžen Korec | pondělí 24.6.2013 21:17 | karma článku: 22.16 | přečteno: 2024x

Další články blogera

Evžen Korec

Zastřelení valašského tuláka není nutné, nový domov najde v Belgii

Ostrá slova o konečném řešení, horečnaté leštění kulovnic a zdobení mysliveckých kamizol v očekávání neobvyklého zážitku. K nesmyslnému krveprolití se v posledních dnech schylovalo ve Zlínském kraji.

29.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 15.46 | Přečteno: 426 | Diskuse

Evžen Korec

Horší masový vrah než Hitler, Stalin a Mao Ce-tung dohromady. Znáte ho i vy.

Největší světoví tyrani a diktátoři v historii lidstva mají na svědomí miliony obětí. I dlouhé roky po své smrti dokážou jejich činy budit hrůzu. Mnohem větší zabiják s miliony obětí jen v Česku ročně, nás však nechává chladným.

18.10.2018 v 7:58 | Karma článku: 24.87 | Přečteno: 1751 | Diskuse

Evžen Korec

Zastřelte tygra, než ho zcela vyhubíme!

V Indii započal hon na lidožravou tygřici T1, která měla podle dostupných zpráv připravit o život údajně už nejméně 13 lidí. Je to správně?

10.10.2018 v 8:05 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 291 | Diskuse

Evžen Korec

Zahuštění centra znamená konec levných bytů, oblíbených parčíků i využívaných psích louček

Termín k podávání připomínek k představenému Metropolitnímu plánu, který má v budoucnosti nahradit zastaralý územní plán hlavního města, už vypršel. Co všechno dokument v současné podobě přináší?

27.7.2018 v 7:54 | Karma článku: 22.07 | Přečteno: 662 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Dalibor Bartušek

Biopaliva a snížení dopadů změn klimatu

Dnešní článek jsem se rozhodl napsat jako pokračování toho minulého, zvlášť bych se zaměřil na biopaliva. Bude se jednat o výpis faktů a činností, které pomáhají udržet současný stav prostředí.

21.2.2019 v 10:30 | Karma článku: 11.04 | Přečteno: 245 | Diskuse

Richard Peterka

Jak moc můžou být děti aktivisty?

Kdy je školní stávka správný (nátlakový) prostředek a kdy je to úplná pitomost? Hranice je zřejmě tenčí, než se zdá.

19.2.2019 v 14:53 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 536 | Diskuse

Wanda Dobrovská

Šárecký potok

Oddělen od Litoveckého, nemá Šárecký potok pramen. Začíná za výpustí vodní nádrže Džbán a rovnou vtéká do přírodní rezervace Divoká Šárka.

18.2.2019 v 8:21 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 237 | Diskuse

Milan Smrž

Proč není 100% obnovitelné energie aktivistickou chimérou?

V prostředí přetrvávající velké české podpory jaderné energii poukazuji na to, že je drahá, dotovaná netransparentním způsobem, její výstavba se stále prodlužuje a jedinou schůdnou cestou je především větrná a sluneční energetika.

16.2.2019 v 17:39 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 754 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Cizinec není našinec, ale ekofanatik to stejně nepochopí

Španělsko zavře všechny jaderné elektrárny. Od roku 2050 chce vyrábět elektřinu jen z obnovitelných zdrojů. Tleskám, ale je mi jasné, že ekofanatici začnou křičet, že to máme u nás dělat stejně. I když je to nesmysl.

14.2.2019 v 10:59 | Karma článku: 39.58 | Přečteno: 2000 | Diskuse
VIP
Počet článků 152 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4532

RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V loňském roce se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho nejnovější kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.

Najdete na iDNES.cz