Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Žijeme v nemocné době. Na obzoru nový Hitler

23. 11. 2015 11:45:00
Chovám řadu živočichů, od kaprů koi po koně. Letos jsem se stal majitelem táborské zoo. Zvířata, to je prostě moje vášeň. Přesto ze mě brzy bude úhlavní nepřítel zvířecí říše.

Neštítím se totiž mluvit třeba o svém psu jako o „mazlíčkovi“. Neštítím se označit některé méně příjemné živočichy, například šváby, za „havěť“. A některé dokonce, ó ta hrůza, častuji výrazem „škůdce“. Jenže taková slova se stávají politicky nekorektními. Poté, co si politická korektnost podmanila říši člověčí, dobývá právě i svět zvířat.

Vše před více než čtyřmi lety odstartoval článek v akademickém časopise Journal of Animal Ethics. Akademici usoudili, že některá označení jsou prostě urážkou a ponížením zvířat. Žádný živočich není škůdce, žádný živočich není havěť. Na tato pojmenování úplně zapomeňme, doporučují akademici.

Výraz „mazlíček“ je pak prý ponižující jak vůči zvířatům samým, tak vůči jejich majitelům. Ale pozor, označení „majitel zvířete“ (v případě psů také „páníček“) je rovněž nevhodné. Odkazuje prý na dobu, kdy zvířata byla považována za pouhý majetek, prostředek či věc a kdy se tudíž ještě myslelo, že je lze využívat bez jakýchkoli morálních zábran. Kdo však jde progresivně s dobou, používá už jen výraz „zvířecí opatrovník“.

Nevhodný je údajně také výraz „divočina“ nebo „divoké zvíře“. Od teď bychom měli hovořit výhradně o „volně žijících živočiších“. A abych nezapomněl, „mazlíčka“ by měl nahradit výraz „společenské zvíře“.

Zvířata jsou vlastně zkrátka čtyřnozí lidé v kožichu. A páníček? Neexistuje! Jedině „opatrovník společenského zvířete“. A kdo mluví jinak, je politicky nekorektní!

Kdo si myslí, že politická korektnost vztažená na zvířata je zatím jen úletem několika málo akademiků, ať zpozorní. A ať se začte do letošního výnosu Světové zdravotnické organizace. Nejde už totiž jen o akademický úlet, ale o věc, která má praktické dopady. Světová zdravotnická organizace, která mimochodem sklidila pořádnou porci kritiky za to, že zaspala při řešení epidemie eboly v Libérii, uvádí zvířecí politickou korektnost s vervou do praxe. Takže takový výraz „prasečí chřipka“ bude již brzy nesjpíše zakázán. Stejně tak „ptačí chřipka“ nebo „nemoc šílených krev“. Nikdo přece nemá právo urážet prasata. Ani ptáky či krávy, byť by i byly opravdu šílené.

Samozřejmě, zrovna třeba „nemoc šílených krav“ je lidové označení. Ale komu by se chtělo říkat „bovinní spongiformní encefalopatie“, jak zní oficiální název nemoci. Ostatně i média ráda a masově přejala lidové pojmenování po šílených kravách. To, které teď bude ve jménu zvířecí politické korektnosti nevhodné a časem dost možná i zakázané. Přejmenujeme také Creutzfeldt-Jakobovu nemoc, tedy chorobu způsobenou přenosem právě nemoci šílených krav na člověka? Vždyť by se přece potomci německých neurologů Creutzfeldta a Jakoba mohli – podobně jako krávy – také cítit dotčeni? Přejmenujeme Alzheimerovu chorobu?

Přebujelá politická korektnost je společenskou nemocí naší doby. Pokud se z ní rychle nevyléčíme, pokud nebudeme věci, lidi, nemoci, zvířata nazývat pravými jmény a v souladu s naší přirozeností, pokud budeme hyperkorektní a vlastně tím pádem i pokrytečtí, dříve či později situace využije obratný populista, extrémista, či dokonce nový Hitler. Srdce davů si získá snadno. Lidé totiž začínají mít politické korektnosti opravdu, ale opravdu plné zuby.

Autor: Evžen Korec | pondělí 23.11.2015 11:45 | karma článku: 43.18 | přečteno: 12504x

Další články blogera

Evžen Korec

Kdy konečně přestaneme vítat nový rok zbytečným týráním zvířat a poškozováním zdraví?

Zabité či zmrzačené labutě, kachny a jiní vodní ptáci, otrávené ryby, zatoulaní domácí mazlíčci, poškozené vlastní zdraví.

28.12.2023 v 15:54 | Karma článku: 20.78 | Přečteno: 356 | Diskuse

Evžen Korec

Jak dlouho ještě budou Vánoce ve znamení neuvěřitelného utrpení a týrání kaprů?

Traduje se, že jsou svátkem klidu a míru. Časem, kdy by měl člověk zpomalit a zamyslet se nad hodnotou života.

23.12.2023 v 14:51 | Karma článku: 13.15 | Přečteno: 485 | Diskuse

Evžen Korec

Majitele domů a bytů čekají kvůli Bruselu obří výdaje

Stovky tisíc domácnosti, které vlastní starší nezateplený dům či byt, žijí od konce října loňského roku ve velké nejistotě.

19.12.2023 v 14:16 | Karma článku: 33.17 | Přečteno: 1326 | Diskuse

Evžen Korec

Zastřelit chráněného vlka a nechat ho v bolestech umírat je kruté barbarství

Tři dlouhé dny kruté bolesti a beznaděje. Tak vypadaly poslední chvíle života ohroženého a přísně chráněného vlka z Krkonoš.

8.12.2023 v 13:49 | Karma článku: 19.67 | Přečteno: 349 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Západní agent Navalnyj zemřel přirozenou smrtí, západní propaganda se zase ztrapnila!

Před několika dny hystericky vyřvávali propagandisté z České televize, že Navalného nechal zavraždit Putin. A teď Rusko samo tuto odpornou lež vyvrátilo, když potvrdilo, že Navalnyj zemřel v trestaneckém lágru zcela přirozeně

23.2.2024 v 16:30 | Karma článku: 19.94 | Přečteno: 258 | Diskuse

René Melichar

Není romantika jako romantika...

„Brýýý deeen!“ hlasitě zdravím na celé kolo všechny přítomné. Všech třináct postav, které okupují sterilně vybílenou místnost a kteří na první pohled přišli dávno před námi, se na nás nově příchozí škaredě podívalo. A mlčelo.

23.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 11.35 | Přečteno: 243 | Diskuse

Olča Vodová

fantazie

(ve stresu to neuvidíte, uvolněte se, prosím, začínáme) ..............................................

22.2.2024 v 19:13 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 151 | Diskuse

Milan Šupa

Nepřehledná složitost rozumu a ohromující jednoduchost ducha

Dnešní moderní lidstvo se podobá bezradnému dítěti, které rozložilo mechanický hodinový stroj na součástky, ale nedokáže jej už složit.

22.2.2024 v 16:24 | Karma článku: 6.59 | Přečteno: 100 | Diskuse

Ladislav Jakl

Doktor traktor přišel léčit klimafanatiky

Na počátku bylo slovo. A to slovo bylo „dotace.“ Tak začínal evropský integrační proces. Mohli bychom dodat, že na počátku evropské integrace byla slova dvě: „zemědělské dotace“.

22.2.2024 v 16:08 | Karma článku: 38.32 | Přečteno: 1243 | Diskuse
VIP
Počet článků 171 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4200

RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...