Žijeme v nemocné době. Na obzoru nový Hitler

23. 11. 2015 11:45:00
Chovám řadu živočichů, od kaprů koi po koně. Letos jsem se stal majitelem táborské zoo. Zvířata, to je prostě moje vášeň. Přesto ze mě brzy bude úhlavní nepřítel zvířecí říše.

Neštítím se totiž mluvit třeba o svém psu jako o „mazlíčkovi“. Neštítím se označit některé méně příjemné živočichy, například šváby, za „havěť“. A některé dokonce, ó ta hrůza, častuji výrazem „škůdce“. Jenže taková slova se stávají politicky nekorektními. Poté, co si politická korektnost podmanila říši člověčí, dobývá právě i svět zvířat.

Vše před více než čtyřmi lety odstartoval článek v akademickém časopise Journal of Animal Ethics. Akademici usoudili, že některá označení jsou prostě urážkou a ponížením zvířat. Žádný živočich není škůdce, žádný živočich není havěť. Na tato pojmenování úplně zapomeňme, doporučují akademici.

Výraz „mazlíček“ je pak prý ponižující jak vůči zvířatům samým, tak vůči jejich majitelům. Ale pozor, označení „majitel zvířete“ (v případě psů také „páníček“) je rovněž nevhodné. Odkazuje prý na dobu, kdy zvířata byla považována za pouhý majetek, prostředek či věc a kdy se tudíž ještě myslelo, že je lze využívat bez jakýchkoli morálních zábran. Kdo však jde progresivně s dobou, používá už jen výraz „zvířecí opatrovník“.

Nevhodný je údajně také výraz „divočina“ nebo „divoké zvíře“. Od teď bychom měli hovořit výhradně o „volně žijících živočiších“. A abych nezapomněl, „mazlíčka“ by měl nahradit výraz „společenské zvíře“.

Zvířata jsou vlastně zkrátka čtyřnozí lidé v kožichu. A páníček? Neexistuje! Jedině „opatrovník společenského zvířete“. A kdo mluví jinak, je politicky nekorektní!

Kdo si myslí, že politická korektnost vztažená na zvířata je zatím jen úletem několika málo akademiků, ať zpozorní. A ať se začte do letošního výnosu Světové zdravotnické organizace. Nejde už totiž jen o akademický úlet, ale o věc, která má praktické dopady. Světová zdravotnická organizace, která mimochodem sklidila pořádnou porci kritiky za to, že zaspala při řešení epidemie eboly v Libérii, uvádí zvířecí politickou korektnost s vervou do praxe. Takže takový výraz „prasečí chřipka“ bude již brzy nesjpíše zakázán. Stejně tak „ptačí chřipka“ nebo „nemoc šílených krev“. Nikdo přece nemá právo urážet prasata. Ani ptáky či krávy, byť by i byly opravdu šílené.

Samozřejmě, zrovna třeba „nemoc šílených krav“ je lidové označení. Ale komu by se chtělo říkat „bovinní spongiformní encefalopatie“, jak zní oficiální název nemoci. Ostatně i média ráda a masově přejala lidové pojmenování po šílených kravách. To, které teď bude ve jménu zvířecí politické korektnosti nevhodné a časem dost možná i zakázané. Přejmenujeme také Creutzfeldt-Jakobovu nemoc, tedy chorobu způsobenou přenosem právě nemoci šílených krav na člověka? Vždyť by se přece potomci německých neurologů Creutzfeldta a Jakoba mohli – podobně jako krávy – také cítit dotčeni? Přejmenujeme Alzheimerovu chorobu?

Přebujelá politická korektnost je společenskou nemocí naší doby. Pokud se z ní rychle nevyléčíme, pokud nebudeme věci, lidi, nemoci, zvířata nazývat pravými jmény a v souladu s naší přirozeností, pokud budeme hyperkorektní a vlastně tím pádem i pokrytečtí, dříve či později situace využije obratný populista, extrémista, či dokonce nový Hitler. Srdce davů si získá snadno. Lidé totiž začínají mít politické korektnosti opravdu, ale opravdu plné zuby.

Autor: Evžen Korec | pondělí 23.11.2015 11:45 | karma článku: 43.15 | přečteno: 12467x

Další články blogera

Evžen Korec

Zastřelení valašského tuláka není nutné, nový domov najde v Belgii

Ostrá slova o konečném řešení, horečnaté leštění kulovnic a zdobení mysliveckých kamizol v očekávání neobvyklého zážitku. K nesmyslnému krveprolití se v posledních dnech schylovalo ve Zlínském kraji.

29.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 15.46 | Přečteno: 426 | Diskuse

Evžen Korec

Horší masový vrah než Hitler, Stalin a Mao Ce-tung dohromady. Znáte ho i vy.

Největší světoví tyrani a diktátoři v historii lidstva mají na svědomí miliony obětí. I dlouhé roky po své smrti dokážou jejich činy budit hrůzu. Mnohem větší zabiják s miliony obětí jen v Česku ročně, nás však nechává chladným.

18.10.2018 v 7:58 | Karma článku: 24.87 | Přečteno: 1751 | Diskuse

Evžen Korec

Zastřelte tygra, než ho zcela vyhubíme!

V Indii započal hon na lidožravou tygřici T1, která měla podle dostupných zpráv připravit o život údajně už nejméně 13 lidí. Je to správně?

10.10.2018 v 8:05 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 291 | Diskuse

Evžen Korec

Zahuštění centra znamená konec levných bytů, oblíbených parčíků i využívaných psích louček

Termín k podávání připomínek k představenému Metropolitnímu plánu, který má v budoucnosti nahradit zastaralý územní plán hlavního města, už vypršel. Co všechno dokument v současné podobě přináší?

27.7.2018 v 7:54 | Karma článku: 22.07 | Přečteno: 662 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Stříbrné pupeční šňůry aneb V zajetí mobilních spárů

Kdysi se rodiče museli spolehnout na slovo svého potomka, že bude doma v určitý čas. Když nebyl, většinou byla odměna jistá "pětadvacet na dvě půlky". Doba (z)mobilizovaná, je tak trochu hysterická.

21.2.2019 v 20:42 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 245 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Tati, nechci už kulhat!

„Tati, chci tančit, chci cvičit, chci normálně chodit,“ řekla jsem tátovi v mých osmi letech. Tento příběh je v pořadí druhým ze tří, které mě zformovaly do dnešní podoby. Vážně jsem se od mých tří příběhů asi nezměnila.

21.2.2019 v 16:24 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 407 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Sovětsko-japonské poměřování svalů II. - Nomonchan/Chalchyn-gol 1939

Po několikaměsíčním relativním klidu byl japonskou stranou vybrán druhý zkušební prostor - sporné území u řeky Chalchyn-gol pod horou Nomonchan-burd-obó v oblasti Barga s příhodnějšími logistickými podmínkami pro japonské jednotky

21.2.2019 v 14:55 | Karma článku: 20.67 | Přečteno: 486 | Diskuse

František Skopal

Kult nahoty a lidská civilizace!

Náš svět podléhá kultu nahoty! Tělesné odhalování různého stupně lze vidět všude, kde se jen podíváme: na ulicích, na koupalištích, ve společnosti, ale také ve filmech, v časopisech, na internetu, a tak dále, a tak dále.

21.2.2019 v 14:30 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 782 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Jezte polské hovězí se salmonelou a nereptejte, aneb svět se zbláznil

Neotravujete nás s vašimi nápady kontrolovat naše hovězí maso, stejně na nás jenom žárlíte, protože nestačíte na naši polskou konkurenci, a bacha, jestli nedáte pokoj, budeme kontrolovat vaše pivo...

21.2.2019 v 14:00 | Karma článku: 23.79 | Přečteno: 695 | Diskuse
VIP
Počet článků 152 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4532

RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V loňském roce se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho nejnovější kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.

Najdete na iDNES.cz