ČNB se opět míchá lidem do života, výši hypoték nesmí určovat stát

Česká národní banka (ČNB) přistoupila ke kroku, který už delší dobu avizovala. Od letošního října doporučuje bankám, aby neposkytovaly hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti, maximální limit má být 95 procent. 

Od dubna příštího roku pak klesne dokonce na 90 procent. ČNB toto zpřísnění vysvětlila obavami z možného vzniku cenové bubliny na realitním trhu.

Pro zájemce o nové bydlení je tento krok ČNB paradoxně pozitivní. Současná doba rekordně nízkých úrokových sazeb u hypoték totiž spoustu lidí přesvědčila k tomu, aby si hypotéku vzali takzvaně na krev. Nyní sice ještě peníze na měsíční splátky nějak poskládají, ale v budoucnu s tím mohou mít stále větší problémy. Je totiž jasné, že současné extrémně nízké hypoteční sazby nevydrží věčně a už velmi brzy opět porostou. I nárůst o jediný procentní bod přitom měsíční splátku po skončení aktuální fixace navýší o tisíce korun, což může mnoha domácnostem při sestavování rodinného rozpočtu způsobit velké komplikace. Pokud s touto variantou nebudou počítat už nyní, snadno se jim může stát, že o vysněné vlastní bydlení kvůli růstu splátek přijdou.

Stoprocentní hypotéky si podle zkušeností bank brali právě lidé, kteří by jinak na hypoteční úvěr nedosáhli. Fakt, že nedokázali našetřit vlastní prostředky alespoň na část nového bytu či domu, dokazuje, že rezervy pro budoucí zvýšení hypotečních splátek či jiný mimořádný výpadek příjmu by vytvořili jen stěží.

Na druhou stranu je současný zákaz dalším příkladem toho, jak stát (v tomto případě prostřednictvím ČNB) zasahuje do věcí, které by vůbec řešit neměl. Rozhodnutí vzít si hypotéku by mělo být pouze na daném člověku a jeho bance. Ta má dostatek možností jak posoudit jeho schopnost splácet. Svéprávnému člověku stát v takovýchto záležitostech radit nemusí a ani nemá.

Autor: Evžen Korec | čtvrtek 16.6.2016 9:40 | karma článku: 21,35 | přečteno: 613x