Vláda opět podlehla zelenému socialistickému běsnění

12. 09. 2016 13:48:03
Tvrdý diktát rudozelených socialistických politiků nebere konce. Neuplyne týden, aby nepřišli s dalším nesmyslným návrhem, který omezuje osobní svobodu lidí.

Po zhoršení dostupnosti vlastního bydlení pro stovky tisíc domácností kvůli prosazování energeticky úsporných budov či brutálním prolomení soukromí v domácnostech pod záminkou kontroly kotle přichází další bizarní nápad z řad sociálních inženýrů, za který by se nemuseli stydět nejlepší „ekonomičtí“ plánovači minulého režimu.

Zájem o ekologická auta (to je sám o sobě nesmyslný termín, což dokazuje například to, že do ekologické zátěže aut s elektrickým pohonem se běžně nezapočítávají zplodiny vzniklé výrobou elektrické energie nutné k dobíjení akumulátorů – při jejich započtení už by tak ekologicky šetrné tato auta nebyla) je v Česku mizivý. Auta s alternativním pohonem netvoří ani dvě procenta celkových prodejů. Uživatelé aut tak mají jasno – údajně ekologičtější vozy se jim nevyplatí a proto o ně nemají zájem.

Takový postoj se však nelíbí politikům, kteří se v zájmu své jediné pravdy neštítí prosazovat svůj názor na úkor většiny. Situace zatím nezašla tak daleko, jako v případě bydlení, kde všemocný Brusel dokonce zakázal jakékoliv jiné alternativy, než které sám považuje za vhodné. Že to zdraží byty a rodinné domy o stovky tisíc korun, kvůli čemuž se vlastní bydlení stane méně dostupným, byrokrati a europolitici s obrovskými platy a dalšími pro běžného pracujícího člověka nepředstavitelnými benefity vůbec neřeší.

V tomto případě se majoritní trh (zatím) nezakazuje, pouze se pokřiví ve prospěch minoritního. A nejlepším nástrojem současných socialistických inženýrů, jak pokřivit trh, jsou dotace. Právě ty hrají hlavní roli v tomto případě. Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s resortem životního prostředí reálně zvažují zavedení státních podpor na nákup vozu s alternativním pohonem. Zatímco průmysl a obchod počítá spíše s variantou takzvaného šrotovného, životní prostředí chce dotovat pořízení vozů. Vyčlenit na to má až 150 milionů korun.

Podpořit prodeje automobilů zavedením šrotovného, tedy příspěvku za ekologickou likvidaci starého auta, či jiné formy nákupní dotace má pro českou ekonomiku, jejíž výkon stojí a padá s výkonem automobilového průmyslu, jistě svůj smysl. Není proto od věci o podobných opatřeních diskutovat. Pokud měla taková podpora vůbec někdy přijít, bylo to před několika lety, kdy se Česko potýkalo s následky ekonomické krize. Zvažovat něco podobného nyní, kdy automobilky působící na českém trhu hlásí rekordní tržby a rekordní jsou i statistiky nově přihlašovaných aut, je minimálně mimo mísu. Zdravě rostoucí sektor si hravě poradí i bez těchto drobných příspěvků.

Vláda by naopak své úsilí měla nasměřovat jiným směrem a podpořit segment ekonomiky, který dosud spíše dusí. Tím je stavebnictví, které se na HDP země podílí zhruba pěti procenty. Stavaři se musí potýkat s nejsložitějším procesem získávání stavebního povolení ze zemí EU, který ještě zhoršila loňská novela zákona o posuzování vlivu staveb na životní prostředí (tzv. proces EIA). Nové výstavbě navíc hází klacky pod nohy také nepřátelský postoj mnoha lokálních i celostátních politiků.

Zájem o nové bydlení je přitom díky rekordně nízkým hypotékám jednou z nejlepších možných investic dostupných i pro drobného investora nedisponujícího volnými miliony na účtu. Kromě aktuální bytové potřeby tím vyřeší i zabezpečení ve stáří. Hodnota kvalitní nemovitosti se totiž časem nesníží, naopak ještě vzroste. Důchodce, jehož děti už opustily teplo rodinného krbu, může větší byt prodat, koupit si levnější menší a zbylé peníze využít jako přilepšení ke státní almužně mylně nazývané jako důchod. Případně může využít příjem z nájemného za druhý investiční byt.

Stát by si to měl při pohledu na prohlubující se deficit důchodového účtu rychle uvědomit a tyto lidi svědomitě se připravující na vlastní stáří podpořit. Ne jim házet klacky pod nohy tím, že pod záminkou boje proti plýtvání energií postaví drtivou část trhu „mimo zákon“. Socialistické centrální plánování v rozporu s realitou totiž nikdy nic dobrého nepřineslo.

Autor: Evžen Korec | pondělí 12.9.2016 13:48 | karma článku: 35.87 | přečteno: 1999x

Další články blogera

Evžen Korec

Walkman Sony a masakr na moři – dva „přínosy“ Japonska lidstvu

Vždycky jsem si vážil kultury říše vycházejícího slunce, obdivoval jsem um, nezměrnou píli i houževnatost obyvatel japonských ostrovů. Ale od července je s tím konec!

4.7.2019 v 7:13 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 386 | Diskuse

Evžen Korec

Bezmocné psy upekla zaživa! Nedělejte stejnou PRASÁRNU

Příšerné utrpení. Nezodpovědné. Nelidské. To jsou nejslušnější slova, která se šíří napříč sociálními sítěmi na adresu „chovatelky“, která nechala své dva labradory zavřené v autě na parkovišti.

26.6.2019 v 10:33 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 872 | Diskuse

Evžen Korec

Uhnízdily se u vás na chalupě vlaštovky?

„Už stavějí!“ Od brzkého jara sledujeme spolu s manželkou malý zázrak ptačích stavitelů, kteří si v hospodářských budovách naší farmy stavějí hnízda. A tak trochu přitom soupeříme, kdo z nás zaznamená přílet vlaštovek jako první,

14.6.2019 v 7:11 | Karma článku: 21.11 | Přečteno: 431 | Diskuse

Evžen Korec

Zastřelení valašského tuláka není nutné, nový domov najde v Belgii

Ostrá slova o konečném řešení, horečnaté leštění kulovnic a zdobení mysliveckých kamizol v očekávání neobvyklého zážitku. K nesmyslnému krveprolití se v posledních dnech schylovalo ve Zlínském kraji.

29.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 15.46 | Přečteno: 491 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

007 ženská, Thor ženská a LGBT Marvel - filmový průmysl se zbláznil

A to asi doslova a do písmene. Tedy ne samotný průmysl ale jeho vůdcové a producenti a tvůrci, prostě všichni kdo se kolem toho pohybují.

23.7.2019 v 5:23 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 108 | Diskuse

Jan Ziegler

Není důvod oslavovat levicovou aktivistku a pašeračku lidí

Vážně nerozumím tomu, že někdo jásá nad kapitánkou Carolou Racketeovou z lodi Sea-Watch 3, která podle mého názoru zešílela, když prohlásila, že chce do Evropy dopravit na půl milionů ekonomických migrantů.

22.7.2019 v 17:59 | Karma článku: 34.91 | Přečteno: 778 | Diskuse

Dušan Póč

Chtít po vsetínské radnici takt vůči svým zaměstnavatelům? Nenechejte se vysmát…

Vsetínská radnice se rozhodla vymezit mantinely! A to přesto, že obyvatelé města, tedy alespoň jejich nepřehlédnutelná část, o nic takového, v případě německým investorem zamýšlené stavby spalovny v centru Vsetína, nestojí.

22.7.2019 v 17:06 | Karma článku: 11.63 | Přečteno: 248 |

Andrea Kostlánová

Únorová revoluce 1917 a zcela neschopní západní spojenci

Spojenci byli v Rusku reprezentovaní neschopnými diplomaty, jejichž jediným krátkozrakým cílem bylo udržet ruské jednotky za každou cenu na frontě, aby na sebe vázaly Němce.

22.7.2019 v 10:10 | Karma článku: 13.11 | Přečteno: 466 | Diskuse

Petr Mach

Kdo financuje převážení migrantů po moři?

Když různé neziskovky vozí do Evropy migranty z Afriky, mají na to peníze mimo jiné i z rozpočtu městské části Praha 5. Díky Pirátům, kteří v této městské části vyhráli volby a začali úřadovat.

22.7.2019 v 8:17 | Karma článku: 45.66 | Přečteno: 4389 | Diskuse
VIP
Počet článků 155 Celková karma 19.26 Průměrná čtenost 4461

RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V loňském roce se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho nejnovější kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.

Najdete na iDNES.cz