Souboj úřednických šimlů: Francie - ČR 1:0

21. 10. 2016 11:30:02
A zase ta Francie! Kdybychom teď měli do mapy zakreslit polohu pověstného města Kocourkova, pravděpodobně jej umístíme někam na francouzskou půdu.

Zdá se, že ve světle posledních několika zpráv ze země galského kohouta bledne i sláva příslovečného českého úředního šimla, a to už je co říct, znalec místních poměrů jen uznale hvízdne.

Na co narážím? Nejnověji na zprávu, kterou začátkem týdne přinesla francouzská média, která informovala o neuvěřitelné kauze jednoho bývalého vysokého úředníka z radnice města Sainte-Savine. Říkám bývalého, protože dotyčný úředník už přes 10 let ve své funkci nepůsobí. Přesto si však celou tu dobu pravděpodobně velmi pohodlně žije na obecní útratu. Ale aby bylo hned od začátku jasno, není to žádný podvodník. Vše se děje s požehnáním platného zákona z poloviny osmdesátých let, podle kterého má i po propuštění každý vysoký státní úředník ve Francii nárok pobírat od svého bývalého zaměstnavatele i nadále plat ve stejné výši jako dosud, a to až do doby, než si najde srovnatelné zaměstnání.

Zdá se vám to jako nepravděpodobný vtip? Omyl! Dosvědčit vám to může i dalších 150 dalších bývalých úředníků, kteří se podle deníku Le Figaro nacházejí ve stejné situaci.

To mi připomíná kauzu s knihou, kterou před několika lety napsala jedna bývalá francouzská úřednice vystupující pod pseudonymem Zoé Shepardová. Mladá žena, která vystudovala prestižní školu pro francouzské státní úředníky, nastoupila na své první místo plná ideálů. Jak o tyto ideály přišla, popisuje ve své knize: francouzský úředník za celý měsíc reálně neodpracuje ani standardní týdenní pracovní dobu a zbytek pracovní doby tráví na sociálních sítí, v družném hovoru s kolegy či „pauzou“ na kávu. Zainteresovaná místa na tato obvinění nereagovala příslibem nápravy či přinejmenším prošetření. Naopak ženu obvinila, že knihou lehkovážně ohrozila důvěryhodnost celého systému. Jako by snad ještě nějakou měl!

Nejsmutnější na tom je, že podobně společensky prospěšných úředníků má Francie celou armádu - ve Francii totiž pracuje ve státní správě každý pátý zaměstnanec. A žádný z nich určitě není špatně placený. Na druhou stranu je od nich hezké, že i ve svém blahobytu mají péči o blaho ostatních zaměstnanců třeba i v komerčním sektoru a třeba i z České republiky. Škoda jen, že to čeští řidiči kamionů, které nedávno francouzská policie začala pokutovat za to, že mají na francouzské poměry příliš nízké platy, tak úplně nedocení.

Nedělejme si ale iluze: i my v Česku máme máslo na hlavě. Nebo jste snad v poslední době slyšeli o tom, že by se státní úřednický aparát nějak redukoval? Úředníků máme stále víc a tak by se člověku chtělo věřit, že bude-li lidí na určitou práci víc, také toho více a lépe udělají. To možná platí v soukromé sféře, ale ve státním sektoru je efekt přesně opačný. Jak jinak si vysvětlit situaci, kdy s rostoucím počtem lidí, kteří „na tom makají“, se neustále a do neuvěřitelné míry protahuje délka povolovacího procesu ve stavebnictví a administrativa bují a bují, až se z ní stane džungle nesložitějšího stavebního práva ze všech zemí EU. A tak získat stavební povolení na větší bytový projekt trvá klidně i pět let, u složitějších staveb je však ještě podstatně déle.

A tak se ptám, jestli u nás náhodou není situace podobná jako ve Francii. Možná nemáme podobný zákon jako ten francouzský o vyplácení mzdy propuštěným úředníkům, rozhodně se ale nedá říci, že by se náš státní úředník v práci přetrhl. A určitě by nikdo z nás ani nepomyslel na to, aby chudáky úředníky stresoval tím, že by snad za svou liknavost a nekompetentní rozhodnutí měli nést odpovědnost, neřku-li následky. A dokud to tak necháme, může si český úředník, stejně jako jeho kolega ve Francii, pochvalovat, že má práci snů.

Autor: Evžen Korec | pátek 21.10.2016 11:30 | karma článku: 27.14 | přečteno: 956x

Další články blogera

Evžen Korec

Walkman Sony a masakr na moři – dva „přínosy“ Japonska lidstvu

Vždycky jsem si vážil kultury říše vycházejícího slunce, obdivoval jsem um, nezměrnou píli i houževnatost obyvatel japonských ostrovů. Ale od července je s tím konec!

4.7.2019 v 7:13 | Karma článku: 13.85 | Přečteno: 405 | Diskuse

Evžen Korec

Bezmocné psy upekla zaživa! Nedělejte stejnou PRASÁRNU

Příšerné utrpení. Nezodpovědné. Nelidské. To jsou nejslušnější slova, která se šíří napříč sociálními sítěmi na adresu „chovatelky“, která nechala své dva labradory zavřené v autě na parkovišti.

26.6.2019 v 10:33 | Karma článku: 22.87 | Přečteno: 885 | Diskuse

Evžen Korec

Uhnízdily se u vás na chalupě vlaštovky?

„Už stavějí!“ Od brzkého jara sledujeme spolu s manželkou malý zázrak ptačích stavitelů, kteří si v hospodářských budovách naší farmy stavějí hnízda. A tak trochu přitom soupeříme, kdo z nás zaznamená přílet vlaštovek jako první,

14.6.2019 v 7:11 | Karma článku: 21.13 | Přečteno: 445 | Diskuse

Evžen Korec

Zastřelení valašského tuláka není nutné, nový domov najde v Belgii

Ostrá slova o konečném řešení, horečnaté leštění kulovnic a zdobení mysliveckých kamizol v očekávání neobvyklého zážitku. K nesmyslnému krveprolití se v posledních dnech schylovalo ve Zlínském kraji.

29.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 15.46 | Přečteno: 492 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Brexit: Johnson zvýšil náskok konzervativců v průzkumu

Podle průzkumu organizace YouGov pro The Sunday Times zvýšil svou politikou směřující k odchodu Británie z EU Boris Johnson náskok Konzervativní strany nad Labouristy na 12 procentních bodů.

26.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 11.35 | Přečteno: 112 | Diskuse

Jan Dvořák

Z toho se Moskva nevylže, odposlechy ji usvědčují

Oficiálně ruská ambasáda sice označila za lživé tvrzení našich úřadů, že by se hackeři vojenské rozvědky nabourali do sítě Černínského paláce, avšak pravda je neúprosná.

26.8.2019 v 7:35 | Karma článku: 9.80 | Přečteno: 210 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Co má dnešní ČSSD společného s oposmlouvou?

Naprosto nesouhlasím s výrokem: Musíme být ve vládě, abychom zabránili zvěrstvům. Není to pravda! Nesmíte být ve vládě, která zvěrstva v čele s prvním zvířetem provádí.

26.8.2019 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 93 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Jaroslav Foldyna to řekl jasně, jako skutečný konzervativní sociální demokrat v Interwiewu

Zůstává v permanentní rozepři s liberálními sociálními demokraty, neomarxisty a některými nezkušenými mladými sociálním demokraty, kteří ještě nepochopili principiální charakter politiky ČSSD.

26.8.2019 v 3:33 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 320 |

Jan Dvořák

Hazardéři z ČSSD s položením vlády neprošli!

Ačkoli během anabáze kolem ministra kultury socialističtí předáci neustále pohár trpělivosti státotvorně zvětšovali, aby jí mohl pojmout co nejvíc a přetéct až v nejkrajnějším případě, nakonec nepřetekl.

25.8.2019 v 10:48 | Karma článku: 19.48 | Přečteno: 350 | Diskuse
VIP
Počet článků 155 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4462

RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V loňském roce se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho nejnovější kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.

Najdete na iDNES.cz