Evropský bič na úspěšné

Tak nějak jsme si už zvykli, že to, co se vymyslí v Bruselu, většinou nestojí za nic. Přesto má bruselský úředník stále potenciál překvapit a neváhá nás o tom znovu a znovu přesvědčovat. 

Ke konci roku takto například překvapí některé velké a úspěšné firmy, které mají na svém bankovním účtu alespoň několik desítek milionů korun. V nejbližší době je totiž čeká milý dopis z příslušného bankovního ústavu, u nějž mají své nemalé finanční prostředky zdánlivě bezpečně uloženy, ve kterém je banka bude informovat o možném penále za jejich vysoký vklad. Připadá vám to jako špatný vtip? Tak vítejte do reality dalších skvělých nápadů Evropské unie!

Dobře tedy, vysvětleme si to trochu. Hned na začátku je asi třeba říct, že banky jsou v tom tentokrát nevinně: ani ony s tímto opatřením nesouhlasí, ale musejí se přizpůsobit. Z „nadbytečných“ peněz totiž musejí odvádět až stamilionové částky do nového evropského fondu, který má fungovat jako záchrana krachujících bank pro případ nové finanční krize.

Jakýsi „solidární příspěvek“ tedy budou banky vybírat od úspěšných firem, které mají ke konci roku na účtu zůstatek nad 50 či až nad 100 milionů korun – to se liší dle konkrétní banky. Zároveň by se opatření nemělo dotknout firem, které mají na svých účtech takto vysoké částky dlouhodobě. Odnesou to jen firmy, kterým se zůstatek na účtu z takového či onakého důvodu zvýší až na konci roku. Pokud tedy máte takovou firmu a očekáváte, že vaši zákazníci do konce roku vyrovnají dluhy a vám se zůstatek na účtu skokově zvýší, mějte se na pozoru. Banky takový vklad nad rámec vašeho průměrného ročního zůstatku budou penalizovat srážkou 0,15 %.

Pokud si tedy dotčené firmy nedaly jako svůj závazek příspěvku na dobročinnost podporu krachujících peněžních ústavů v Evropě, pravděpodobně jejich majitelé a finanční ředitelé už teď usilovně přemýšlí, jak to zařídit, aby jim peníze na účet přitekly až teprve začátkem roku. Kdo by se totiž chtěl dobrovolně nechat trestat za to, že se mu v byznysu daří a naopak na druhé straně Evropy vedení některé z bank dělalo špatná rozhodnutí a vyplácelo si za to tučné odměny? Nebo třeba za to, že někoho v Bruselu postihl tento geniální nápad…

No, buď jak buď, v některých firmách to bude letos na konci roku ještě zajímavé. Jako bychom toho v předvánočním shonu neměli všichni dost, z Bruselu nám vždycky rádi ještě něco nového nadělí. 

Autor: Evžen Korec | čtvrtek 1.12.2016 10:03 | karma článku: 31,82 | přečteno: 1180x
  • Další články autora
  • Počet článků 172
  • Celková karma 19,05
  • Průměrná čtenost 4181x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.