Úpadek civilizace? Bavíme se smrtí jako v dobách starověkého Říma

14. 03. 2018 7:13:50
Na snahu přilákat do přírody co nejvíce lidí v poslední době čím dál víc doplácejí ti, které bychom měli chránit – samotná zvířata.

Další důkaz přinesl aktuální případ vlků v šumavském Srní. Za tři roky provozu tamního návštěvnického centra padla honbě za senzací za oběť už pětice vlků. Některá z nich uhynula přirozeně, některá se ale stala obětí vůdčího páru, před nímž neměla v uzavřeném prostoru kam utéct. Je dlouhodobě známo, že tyto šelmy si svá teritoria brání velmi tvrdě a bez soucitu – koneckonců není to nic jiného, než přirozené chování v přirozeném prostředí. Neodborná snaha o záchranu a návrat druhu tak kvůli vymezení příliš malého prostoru paradoxně končí přesně opačně – zbytečnou smrtí zvířat.

Podobné hry na divočinu se pro zvířata spíše než výhodou stávají smrtelnou pastí. Pokud totiž vlčí mláďata odrostou, stávají se v teritoriu konkurencí svých rodičů, kteří situaci vyřeší drasticky, ale naprosto v souladu s přírodou. Pokud by měli odrostlí potomci možnost přemístit se do vzdálenějším míst – daleko za současné ohradníky, k zabíjení by přirozeně nedošlo.

Takovou možnost jim ale šumavský výběh v žádném případě nedává. Zavírání zvířat, v tomto případě šelem, do omezeného prostoru není ničím jiným než touha po senzaci a přilákání co největšího množství návštěvníku. PR jakékoliv ochranářské organizace ale přeci nemůže být nadřazeno přirozeným podmínkám pro divoká zvířata. Otázkou zůstává, kolik mrtvých vlků donutí autory projektu otevřít oči. Mám za to, že obětí už bylo příliš.

Jedním ze zvažovaných řešení je sterilizace vlků ve výběhu, která by situaci se zabíjením vyřešila. Ptám se ale, zda pak tato hra na divočinu nebude ještě absurdnějším divadlem s honosnými kulisami, ale naprosto nepřirozenými herci. Sterilizovaná zvířata se přirozeně chovají naprosto odlišně a ztrácí klíčové vrozené pudy. Tento nápad jde navíc naprosto proti původnímu smyslu projektu – možnost vidět vlky při jejich přirozeném chování. Nebylo by přeci jen pro všechny lepší nechat vlkům jejich přirozenost a možnost pohybovat se naprosto svobodně v prostředí, kam odpradávna patří?

Skutečně zodpovědný chovatel by se měl zaměřit zejména na možnost u místění odchovaných mláďat v jiných vhodných chovech ať už v České republice nebo v zahraničí, a to už před jejich množením. Vzhledem k tomu, že chov vlků je náročný, to není vůbec jednoduché. Přesto je to nezbytné. Vlčí štěňata jsou totiž v původní smečce ohrožena vůdčím samcem, jakmile jsou odstavena od matky a začnou se živit sama. O pozici alfa samce se mezi vlky vždy velice tvrdě bojuje a mladí vlci začínají být alfa samcovi konkurencí. Proto musí jít do šesti měsíců od smečky pryč. Zmíněný případ ze Srní, kde vlčata s dominantním párem nechávají i po dovršení jednoho roku věku, je jasným důkazem neznalosti etologie vlků. Kvůli tomu pak dochází k naprosto zbytečným ztrátám, které přímo ohrožují tento vzácný druh.

Vhodnou cestou, kterou se i při chovu vlků vydáváme i my v táborské zoologické zahradě, je čistě samčí smečka. Z našich zkušeností vychází, že v takové skupině nepanují mezi jejími členy velké spory a naopak docela harmonicky společně fungují. Pokud by tento přístup aplikovali také na Šumavě, mohli by se výše zmíněným problémům úspěšně vyhnout. Zároveň by bylo možné pozorovat přirozené chování vlčí smečky bez zbytečných generačních bojů.

Důkazem, že člověk často chování divokých zvířat nechápe, je také nedávný případ jelena Standy, který na šumavské Kvildě napadl návštěvníka. Silný mediální ohlas přitom vyvolala jen naprosto logická a přirozená Standova reakce. Za nepřípustné považuji hlavně přístup personálu, který velmi benevolentně pouští lidi do výběhu, kde se nachází veliké zvíře disponující velkou silou, rychlostí a účinnou zbraní v podobě paroží. Alarmující je hlavně to, že za lidskou chybu zaplatil Standa téměř životem. Tlak veřejnosti mu ale naštěstí život zachránil. Pětici vlků ze Srní už naopak nikdo nevzkřísí. Tento případ je o to horší, že jejich krev byla vinou soustavného porušování elementárních přírodních zákonů prolita naprosto zbytečně.

Autor: Evžen Korec | středa 14.3.2018 7:13 | karma článku: 20.32 | přečteno: 670x

Další články blogera

Evžen Korec

Zastřelení valašského tuláka není nutné, nový domov najde v Belgii

Ostrá slova o konečném řešení, horečnaté leštění kulovnic a zdobení mysliveckých kamizol v očekávání neobvyklého zážitku. K nesmyslnému krveprolití se v posledních dnech schylovalo ve Zlínském kraji.

29.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 14.93 | Přečteno: 416 | Diskuse

Evžen Korec

Horší masový vrah než Hitler, Stalin a Mao Ce-tung dohromady. Znáte ho i vy.

Největší světoví tyrani a diktátoři v historii lidstva mají na svědomí miliony obětí. I dlouhé roky po své smrti dokážou jejich činy budit hrůzu. Mnohem větší zabiják s miliony obětí jen v Česku ročně, nás však nechává chladným.

18.10.2018 v 7:58 | Karma článku: 24.44 | Přečteno: 1707 | Diskuse

Evžen Korec

Zastřelte tygra, než ho zcela vyhubíme!

V Indii započal hon na lidožravou tygřici T1, která měla podle dostupných zpráv připravit o život údajně už nejméně 13 lidí. Je to správně?

10.10.2018 v 8:05 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 287 | Diskuse

Evžen Korec

Zahuštění centra znamená konec levných bytů, oblíbených parčíků i využívaných psích louček

Termín k podávání připomínek k představenému Metropolitnímu plánu, který má v budoucnosti nahradit zastaralý územní plán hlavního města, už vypršel. Co všechno dokument v současné podobě přináší?

27.7.2018 v 7:54 | Karma článku: 21.72 | Přečteno: 648 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Marek Hurt

Kdy se EU zeptá skutečných odborníků?

Rozhodování jen na základě idejí do ekonomiky nepatří. Má devastující účinky. Ověřily si to všechny „východní“ evropské země. Teď se tak rozhoduje EU. A také míří do pekel.

18.1.2019 v 14:44 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 285 | Diskuse

Anna Valentová

Studie: Plast je ekologičtější, než papír

Proč je při snaze o zlepšení životního prostředí i o záchranu světa nezbytné uvažovat komplexně, jasně ukazuje studie americké poradenské společnosti Boustead Consulting & Associates.

17.1.2019 v 12:04 | Karma článku: 25.37 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Jaroslav Jirát

Na oteplování sobecky

Globální oteplování postupuje a bude postupovat dál. Bez ohledu na naivní úsilí Evropy. Produkci CO2 ovládá (spolu s USA) Čína, Indie a další přelidněné asijské státy

17.1.2019 v 9:07 | Karma článku: 16.34 | Přečteno: 291 | Diskuse

Aleš Erber

Lék na záchranu českých lesů a jejich vlastníků existuje!

Letošní rok bude pro lesnicko-dřevařský sektor devastující a pro některé vlastníky lesů existenční! Na hrubý pytel patří hrubá záplata! Řešení krize tkví ve vyhlášení nouzového stavu a ve výkupu dříví garantovaným státem!

15.1.2019 v 12:29 | Karma článku: 17.08 | Přečteno: 815 | Diskuse

Mirek Matyáš

Němečtí elektromobilisté jsou truhlíci …

... alespoň takový pocit jsem získal po přečtení článku od blogokolegy Zímy. Je možné, že v Německu jezdí s elektromobily samá paka?

14.1.2019 v 14:01 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 1565 | Diskuse
VIP
Počet článků 152 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4531

RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V loňském roce se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho nejnovější kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.

Najdete na iDNES.cz