Zahuštění centra znamená konec levných bytů, oblíbených parčíků i využívaných psích louček

27. 07. 2018 7:54:25
Termín k podávání připomínek k představenému Metropolitnímu plánu, který má v budoucnosti nahradit zastaralý územní plán hlavního města, už vypršel. Co všechno dokument v současné podobě přináší?

Pokud by prošel v současné podobě, znamenalo by to konec levných bytů v Praze a zánik mnoha odpočinkových ploch v původní zástavbě. To přesně totiž ono vzývané zahušťování centra města ve skutečnosti znamená.

Autoři tohoto dokumentu přišli s teorií zahušťování, kterou rozdělili Prahu jediným prstencem vytyčeným kolem širšího centra. Intenzivnější výstavba může být pouze uvnitř tohoto prstence, zatímco za jeho hranicí má být pro stavaře a developery zakázané území. Říkají tomu zahušťování centra a odkazují na vybrané západní metropole, které mají vyšší hustotu osídlení. České hlavní město by prý po jejich vzoru dokázalo do současné zástavby absorbovat další stovky tisíc lidí. Při pohledu na každodenně ucpané silnice v centru je to strašná představa.

Jenže hlavní problém je, kde v centru by tisíce bytů pro tyto lidi vznikaly. Pozitivní je, že po dlouhých letech otálení konečně někdo řeší otázku takzvaných brownfieldů, kterých je na území hlavního města opravdu velmi mnoho. Tato zanedbaná a předchozí intenzivní (především) průmyslovou činností velmi degradovaná území jsou ošklivou jizvou na tváři našeho jinak nádherného hlavního města. Vedení pražské radnice mělo už dávno s vlastníky pozemků, developery a místní samosprávou přistoupit k revitalizaci těchto ploch. To, že se tak dosud nestalo, je obrovskou chybou. A je jen dobře, že představený dokument k tomu vybízí.

Nelze ale opomíjet také druhou stranu mince. Takzvané zahušťování centra se má týkat i jiných míst, než jsou opuštěné prostory bývalých průmyslových areálů či vysloužilých nádraží. Potenciálně zastavitelné plochy zasahují i nejrůznější parčíky, zahrádkářské kolonie či místa pro venčení psích mazlíčků, které označuji jako psí loučky. Není divu, že se proti záměru zvedla obrovská nevole lidí z centra i radnic dotčených městských částí. Nikdo nechce přijít o oblíbené a hojně využívané odpočinkové plochy v blízkém okolí. Pokud by tento záměr opravdu prošel, tak místo spousty podobných ploch vyrostou nové domy (ať už s byty, kancelářemi či obchody), což ještě zvýší zátěž na dopravní infrastrukturu v celém okolí.

Umožnit novu výstavbu pouze v širším centru města také nevyřeší současný nejzásadnější problém na rezidenčním trhu – neúměrný růst cen. Pozemky v centru jsou totiž výrazně dražší a neumožňují výstavbu cenově dostupného bydlení pro co největší skupinu lidí. Pražští územní plánovači by měli myslet i na ty, kdo nemají na vlastní bydlení deset a více milionů. Navíc ne každému bydlení v hlučném a přeplněném centru vyhovuje.

Prodejní statistiky jasně ukazují, že zájemci o nový byt dlouhodobě preferují okrajovější části Prahy uprostřed zeleně s výbornou občanskou vybaveností v místě a dobrou dopravní dostupností. Nový územní plán by proto měl připravit i dostatek pozemků v okolí stávajících stanic metra a zastávek MHD. I s ohledem na uvažované prodlužování metra v budoucnosti.

Neberme lidem možnost odpočinku v tichém zákoutí uspěchaného centra a umožněme jim bydlet tak, jak si přejí. Nepreferujme jen lidi toužící bydlet v centru dění, ale připravme dostatek bytů i pro ty, kteří upřednostní klid okrajovějších částí města. Jen už konečně pojďme něco dělat. Včera bylo pozdě.

Autor: Evžen Korec | pátek 27.7.2018 7:54 | karma článku: 21.72 | přečteno: 648x

Další články blogera

Evžen Korec

Zastřelení valašského tuláka není nutné, nový domov najde v Belgii

Ostrá slova o konečném řešení, horečnaté leštění kulovnic a zdobení mysliveckých kamizol v očekávání neobvyklého zážitku. K nesmyslnému krveprolití se v posledních dnech schylovalo ve Zlínském kraji.

29.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 14.93 | Přečteno: 416 | Diskuse

Evžen Korec

Horší masový vrah než Hitler, Stalin a Mao Ce-tung dohromady. Znáte ho i vy.

Největší světoví tyrani a diktátoři v historii lidstva mají na svědomí miliony obětí. I dlouhé roky po své smrti dokážou jejich činy budit hrůzu. Mnohem větší zabiják s miliony obětí jen v Česku ročně, nás však nechává chladným.

18.10.2018 v 7:58 | Karma článku: 24.44 | Přečteno: 1707 | Diskuse

Evžen Korec

Zastřelte tygra, než ho zcela vyhubíme!

V Indii započal hon na lidožravou tygřici T1, která měla podle dostupných zpráv připravit o život údajně už nejméně 13 lidí. Je to správně?

10.10.2018 v 8:05 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 287 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Zíma

Arogance našich aktivistů blízko bodu společenského varu.

Jen v čechách je možné, aby banda flákačů, uživatelů drog a anarchistů patřících k radikální Antifě, mohla uvázat šátky a říct. "My jsme aktivisté!". A zablokovat něčí majetek.

18.1.2019 v 17:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 |

Jan Tichý(Bnj)

Volit či nevolit do Evropského parlamentu?

Toť otázka. Přímo Hamletovská. Ale není to otázka bytí či nebytí. V každém případě výsledek volby nějaký vliv v evropských strukturách mít bude.

18.1.2019 v 15:14 | Karma článku: 8.42 | Přečteno: 202 | Diskuse

Rudolf Polanecký

Je Zeman velezrádce?

Prezident slibuje věrnost České republice a že bude zachovávat (dodržovat) Ústavu a zákony. Evidentně slib porušuje.

18.1.2019 v 15:04 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 189 | Diskuse

Karel Šindelář

Nešťastný průběh brexitu argumenty euroskeptiků nevyvrací, nýbrž potvrzuje

Zastrašování a snaha zničit nebo co nejvíce poškodit ideového protivníka nejsou nástroje hodné demokratického a svobodného světa. Jde o nástroje, které člověka očekává třeba v komunikaci Číny s Tibetem.

18.1.2019 v 15:02 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 286 | Diskuse

Václav Fischer

Nezávislý tisk

V pořadu Českého rozhlasu Meteor dne 12. ledna 2019 uvedl MUDr. Koukolík, mimo jiné, následující text:

18.1.2019 v 14:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse
VIP
Počet článků 152 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4531

RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V loňském roce se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho nejnovější kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.

Najdete na iDNES.cz