Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

Kapří genocida nemá v ulicích měst co dělat. Nejsme přece barbaři!

17. 12. 2019 14:15:44
Každý rok potkávám své známé a povídáme si mimo jiné také o tom, které exotické země jsme navštívili, co jsme tam viděli a zažili.

A tato zajímavá a v mnohém poučná vyprávění mají vždy jedno společné: každý z nás někde v daleké cizině navštívil místní tržnici a často tam viděl, jak trhovci popadnou některé z živých zvířat z klece u stánku, před zraky zákazníka je krutě zabijí, rozpárají, vykuchají z něj vnitřnosti a případně zvíře na místě i usmaží, opečou, uvaří. „Jak nechutné! Jaké barbarství!“ ošklíbáme se nad tím, jaké hrůzy na živých zvířatech veřejně páchají poněkud zvláštní národy v daleké cizině. A přitom my sami se veřejně dopouštíme úplně stejného barbarství, které nemá jinde na světě obdoby!

Stačí se před Štědrým dnem rozhlédnout po ulicích – málem na každém rohu stojí kádě s vodou a živými kapry, které rybáři ve velkochovech připravili pro naše štědrovečerní stoly. Nemám vůbec nic proti rybám na jídelníčku, sám je jím velmi často a rád, protože ryby jsou pro naše zdraví velmi důležité. Co mi ale vadí, je to, že k českému pojetí vánočních svátků bohužel patří i každoroční pouliční genocida šupináčů, která vyvolává zděšení především u zahraničních turistů. Jsou přímo šokováni tím, jaké nechutnosti veřejně provozuje národ žijící v samém srdci Evropy, a to právě před nejdůležitějšími křesťanskými svátky.

Naprosto barbarsky vraždíme na veřejných místech desetitisíce kaprů, mnohým z nás vůbec nepřipadá divné přihlížet jejich krutému usmrcování a krvavému kuchání. „Jaké barbarství! Jak nechutné!“ ukazují pak cizinci doma svým přátelům fotografie z českých a moravských ulic a udiveně kroutí hlavami nad národem, který se uprostřed civilizovaného světa v podobných zvrhlostech vyžívá už po mnoho desetiletí. Veřejné kapří vraždění provádíme v masivním měřítku zhruba od 50. let minulého století a nevadí nám ještě dvacet let po začátku 3. tisíciletí, kdy už jsou obchody v celé zemi dobře zásobené kvalitními potravinami včetně čerstvých ryb.

Ale nediví se tomu jen cizinci. Já sám tento „zvyk“ považuji za úchylnost a nechápu, že ji Češi ještě podporují tím, že si jdou kapra k takovým stánkům vůbec koupit. Že vlastně vyžadují veřejnou popravu zvířete. Nejsem samozřejmě tak naivní, abych nevěděl, že mít maso nebo rybu na talíři musí být vždycky spojeno se smrtí takového zvířete. Co se mi však naprosto příčí, je to, abychom zvířata usmrcovali veřejně a tvářili se přitom, že to je v naprostém pořádku. Není! Stejně jako nikdo z nás nechce chodit pro kuřata, kachny a husy na trh a přihlížet veřejně jejich popravám a krvavému kuchání, naprosto stejně bychom měli vnímat také usmrcování kaprů. Jejich vraždění před zraky chodců rozhodně není hodno civilizovaného národa, za který chceme být považováni.

Prodej kaprů z pouličních stánků navíc provází jejich bezprecedentní týrání a divím se, že to dosud nikdo příliš neřešil. Kapři musí strávit poslední okamžiky na tomto světě namačkáni jeden na druhého v extrémně malé kádi, ze které je prodejce často velmi nešetrně vytáhne. V mrazu pak takového kapra čeká krutá a nehumánní smrt. Často jsem byl svědkem, že ryba před smrtí ještě prodejci vypadne a praští sebou o zem. Ono udržet ve zkřehlých rukou mrskajícího se kapra není snadné. Takový odchod z tohoto světa si žádný živý tvor nezaslouží.

Nebylo by proto na čase pouliční prodej živých ryb zakázat a odkázat zájemce na specializované prodejny? Vzhledem k tomu, že boom takového prodeje trvá jen pár dnů v roce, nikoho by to příliš neomezilo. A desítky tisíc živých tvorů by to ochránilo před zbytečným utrpením. Oslavme Vánoce jako civilizovaní lidé a ne jako barbaři.

Autor: Evžen Korec | úterý 17.12.2019 14:15 | karma článku: 16.73 | přečteno: 1174x

Další články blogera

Evžen Korec

Walkman Sony a masakr na moři – dva „přínosy“ Japonska lidstvu

Vždycky jsem si vážil kultury říše vycházejícího slunce, obdivoval jsem um, nezměrnou píli i houževnatost obyvatel japonských ostrovů. Ale od července je s tím konec!

4.7.2019 v 7:13 | Karma článku: 14.22 | Přečteno: 488 | Diskuse

Evžen Korec

Bezmocné psy upekla zaživa! Nedělejte stejnou PRASÁRNU

Příšerné utrpení. Nezodpovědné. Nelidské. To jsou nejslušnější slova, která se šíří napříč sociálními sítěmi na adresu „chovatelky“, která nechala své dva labradory zavřené v autě na parkovišti.

26.6.2019 v 10:33 | Karma článku: 23.04 | Přečteno: 967 | Diskuse

Evžen Korec

Uhnízdily se u vás na chalupě vlaštovky?

„Už stavějí!“ Od brzkého jara sledujeme spolu s manželkou malý zázrak ptačích stavitelů, kteří si v hospodářských budovách naší farmy stavějí hnízda. A tak trochu přitom soupeříme, kdo z nás zaznamená přílet vlaštovek jako první,

14.6.2019 v 7:11 | Karma článku: 21.54 | Přečteno: 688 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Lepší aktivista na střeše, než Brabec v hrsti

Ekoaktivisté znovu předvádějí svou obvyklou taktiku. Chtějí, aby bylo po jejich, jinak začnou urážet, nálepkovat a pomlouvat. Tentokrát se jejich terčem stal ministr životního prostředí Brabec.

20.10.2020 v 8:37 | Karma článku: 34.52 | Přečteno: 702 | Diskuse

Richard Peterka

Plyn už syčí z Greenpeace ven…

Pokud se za pár měsíců objeví v médiích zpráva, že policie zasahuje u předního českého ekologického aktivisty a našla u něj doma spousty rublů v hotovosti, tak budu moci napsat: já vám to říkal.

14.10.2020 v 15:01 | Karma článku: 33.31 | Přečteno: 1437 | Diskuse

Petr Novotňák

Na druhé straně fotovoltaického panelu

Rád provokuji a rád přináším pohled na věci z druhé strany, právě se zamýšlím nad přínosem obří solární elektrárny v širém poli. Pojďme si v mysli trochu odpočinout od té šílenosti, co je teď furt ve zprávách :-)

13.10.2020 v 23:11 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 416 | Diskuse

Karel Schweitzer

Čím nižší emise, tím víc peněz do kapes. Ale čích kapes?

Zastánci takzvané zelené energetiky v Česku jsou pro přísnější omezení emisí, které tento týden podpořil Evropský parlament (EP). Vše nasvědčuje tomu, že nás čeká další obrovské tahání peněz z našich společných kapes.

13.10.2020 v 8:28 | Karma článku: 25.07 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jiří Houfek

Antibabiš : dostaneme ho na kyanid.

Je to taková obsedantní porucha, každý den vstávat s tím, že je potřeba Babiše „dostat od válu“. Nepřekvapí to u Neo-vlivných, ale tomuto zvyku podléhají i lidé jinak inteligentní a slušní.

11.10.2020 v 14:15 | Karma článku: 32.79 | Přečteno: 943 | Diskuse
VIP
Počet článků 156 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4450

RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.

Najdete na iDNES.cz